Închide meniul

Florentin Pera, avertisment pentru tricolore înainte de România – Portugalia: “Nu va fi uşor”. Ce le cere jucătoarelor

Bogdan Stănescu Publicat: 4 aprilie 2023, 19:14

Comentarii
Florentin Pera, avertisment pentru tricolore înainte de România – Portugalia: Nu va fi uşor. Ce le cere jucătoarelor

Florentin Pera, la un meci al României / Profimedia Images

Florentin Pera a transmis un avertisment înainte de România – Portugalia. Tricolorele întâlnesc sâmbătă, la Piteşti, Portugalia, în barajul de calificare la Campionatul Mondial. Selecţionerul naţionalei feminine de handbal a României, Florentin Pera, a vorbit despre atmosfera din lotul tricolorelor. Pera a subliniat că vrea ca fetele noastre să ia o opţiune serioasă pentru calificare încă din primul meci.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Selecţionerul naţionalei de handbal feminin a României, Florentin Pera, a mărturisit că vrea ca fetele să îşi propună obiective cât mai îndrăzneţe. Pentru Pera obiectivul principal al României trebuie să fie calificarea la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, iar calificarea la Campionatul Mondial să fie un obiectiv intermediar.

Florentin Pera, avertisment pentru tricolore înainte de România – Portugalia

România este singura echipă care s-a calificat la toate Campionatele Mondiale, lucru care ne responsabilizează pentru această dublă cu Portugalia. Nu va fi un meci deloc uşor. Recent, Portugalia a demonstrat că este capabilă de surprize, a învins Spania şi acest lucru trebuie să ne dea de gândit. Trebuie să abordam acest meci cu maximă de seriozitate şi atenţie. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun şi, bineînţeles, să încercăm încă din primul meci să ne asigurăm o oarecare linişte pentru meciul retur.

Ne bucurăm că s-au vândut toate biletele şi vom avea în spatele nostru 4.000 de spectatori. Faptul că publicul va fi alături de noi trebuie să ne facă să jucăm la potenţial maxim şi să obţinem o victorie cât mai concludentă.

Sorina Grozav este bine, eu cred că are şanse mari să joace, nu vreau să mă grăbesc cu verdictul. Voi vedea zilele următoare cum se va integra şi cum va reintra după aceste zile de pauză.

Reclamă
Reclamă

Mă bucur pentru Denisa că a revenit după doi ani. Postul de portar e unul dintre cele mai bine acoperite la echipa naţională. E un portar cu experienţă, eu îi doresc succes şi să aiba rezultatele pe care le-a avut şi în trecut.

Este foarte adevărat că fetele de la CSM şi Rapid au avut un program infernal, au venit, într-adevăr, obosite. Şi din acest punct de vedere la dubla cu Ucraina am încercat să menajez anumite jucătoare tocmai în ideea de a le avea acum la capacitate maximă.

Nu s-a simţit în niciun moment rivalitatea dintre CSM şi Rapid la echipa naţională. Atmosfera a fost întotdeauna foarte bună la echipa naţională, dovadă jocurile convingătoare de la Campionatul European, acolo unde echipa naţională s-a ridicat la un nivel foarte bun în ciuda faptului că nu am putut alinia cea mai bună echipă. Am fost la două goluri de a ajunge în primele 4 echipe la Campionatul European.

Reclamă

Nu mi-a fost uşor să aleg lotul, sunt multe jucătoare cu potenţial în România. Sunt convins că, treptat, echipa naţională de handbal feminin se va ridica la un nivel şi mai bun.

Trebuie să ne propunem mai mult. Obiectivul principal este să ajungem la Jocurile Olimpice, dubla cu Portugalia e un obiectiv intermediar, trebuie să ne propunem să ajungem la Campionatul Mondial.

Gândul nostru trebuie să fie calificarea la Jocurile Olimpice. Cred că acest obiectiv este realizabil“, a declarat Florentin Pera într-un interviu publicat de Federaţia Română de Handbal (FRH) pe contul său de YouTube.

Care este lotul României pentru dubla de baraj cu Portugalia

Iată care este lotul cu care naţionala României va aborda dubla de calificare la Campionatul Mondial cu Portugalia:

Portari: Yuliya Dumanska (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea), Denisa Şandru (CS Rapid Bucureşti);

Extreme dreapta: Alexandra Badea (CS Rapid), Sonia Seraficeanu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud);

Extreme stânga: Nicoleta Dincă (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Ana-Maria Tănasie (CS Minaur Baia Mare);

Inter dreapta: Daria Bucur (SCM Râmnicu Vâlcea);

Interi stânga: Bianca Bazaliu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Sorina Grozav (CS Rapid), Anca Miţicuş (CS Minaur Baia Mare), Cristina Neagu (CSM Bucureşti);

Centri: Eliza Buceschi (CS Rapid), Cristina Laslo (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Andreea Cristina Popa (CS Minaur Baia Mare);

Pivoţi: Nicoleta Balog (HC Dunărea Brăila), Lorena Ostase (CS Rapid), Crina Pintea (CSM Bucureşti).

România a învins luna trecută Ucraina în două meciuri de pregătire disputate la Bistriţa – Năsăud: cu 29-24 şi 29-23.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:07
Costel Gâlcă și-a atenționat jucătorii înaintea derby-ului cu CFR Cluj: “Trebuie să facem un meci perfect!”
18:02
Ce se întâmplă cu Darius Olaru. Dezvăluiri din interior despre căpitanul de la FCSB: “Tot timpul e lovit”
17:59
Astrit Selmani și-a găsit echipă, după plecarea de la Dinamo! Kosovarul se va duela cu adversari de top
17:22
Marcus Rashford semnează cu Barcelona! Anunțul lui Fabrizio Romano: “Here we go!”
17:01
“E destul de amuzant!” Dennis Politic nu s-a ascuns și a vorbit despre Gigi Becali: “Am ceva în comun cu dânsul”
16:57
Dan Petrescu se teme înaintea derby-ului cu Rapid! Cu ce probleme se confruntă: “Am avut ghinion”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Noul jucător al lui Dinamo, convins de Ianis Hagi să semneze: „E unul dintre prietenii mei, mi-a vorbit de bine” 3 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 4 Ioan Andone, cucerit de noul jucător al lui Dinamo: „Va marca 12-14 goluri în 3-4 luni” 5 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 6 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români
Citește și