România – Italia 10-16, la Campionatul Mondial de la Doha! Tricolorii au baraj pentru un loc în sferturile de finală

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.02.2024, 13:43

România - Italia 10-16, la Campionatul Mondial de la Doha!

România va juca baraj pentru un loc în sferturi / Profimediaimages

România – Italia 10-16, la Campionatul Mondial de la Doha. Naţionala de polo a României a cedat în faţa reprezentativei Italiei, scor 16-10 (4-3, 4-4, 5-2, 3-1) în ultimul meci din grupa D a Campionatului Mondial. Pentru că s-au clasat pe locul trei, tricolorii vor juca la baraj pentru accederea în sferturile de finală.

Pentru România golurile au fost marcate de: Vlad Georgescu 3, Matei Lutescu 2 , Tudor Fulea 2, Andrei Prioteasa 1, Silvian Colodrovschi 1, Andrei Neamţu 1.

România – Italia 10-16, la Campionatul Mondial de la Doha

În primele meciuri din grupă, România a pierdut cu Ungaria scor 8-15, şi a învins Kazahstan cu 25-3.

Meciul de azi a arătat o luptă intensă în care băieții noștri au dat totul. Suntem mândri de echipa noastră și vom fi și mai puternici!

România ocupă locul 3 în grupa D, unde a fost alături de Ungaria, Italia și Kazakhstan și se califică pentru meciul de baraj.

Meciul de baraj va fi împotriva echipei care se va clasa pe locul al 2-lea din grupa C (Serbia, Muntenegru, USA și Japonia).

Felicitări, băieți! Continuați povestea în același fel!„, a fost comunicatul postat pe pagina de Facebook de Federaţia Română de Polo.

A terminat pe primul loc grupa D Ungaria, care s-a calificat astfel direct în sferturi. Italia, locul doi, şi România, locul trei, vor juca meciuri de baraj, iar Kazahstan – ultimul loc – va juca pe tabloul pentru locurile 13-16, anunţă news.ro.

Meciul de baraj al României va fi împotriva echipei care se va clasa pe locul al 2-lea din grupa C (Serbia, Muntenegru, SUA şi Japonia).

România va juca meci de baraj la Campionatul Mondial

Meciurile de baraj se vor disputa la 11 februarie. Meciurile din sferturi vor avea loc în 13 februarie, semifinalele două zile mai târziu, iar finalele pentru medalii în 17 februarie.

Campionatul Mondial din 2024 este foarte important prin prisma oferirii a patru locuri la Jocurile Olimpice de la Paris, la care sunt calificate deja Franţa, Ungaria, Grecia, Japonia, SUA, Africa de Sud, Spania şi Australia. Astfel, România are o şansă bună de a lupta pentru o revenire la JO după 12 ani.

Echipa României s-a calificat la CM de la Doha graţie atingerii fazei sferturilor de finală la Campionatul European de luna trecută, pe care l-a încheiat pe locul 8.

România a revenit la Campionatul Mondial după 11 ani, la ediţia din 2013 clasându-se pe locul 13.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta