Jude Bellingham şi Harry Kane au dus Anglia la EURO 2024! Mijlocaşul lui Real Madrid a dat recital pe Wembley

De Alex Masgras
Publicat: 17.10.2023, 23:58

Jude Bellingham şi Harry Kane au dus Anglia la EURO 2024

Jude Bellingham şi Harry Kane, în Anglia - Italia / Profimedia

Jude Bellingham şi Harry Kane au dus Anglia la EURO 2024! Vicecampioana Europei a câştigat duelul cu Italia, campioana en-titre, în meciul de pe Wembley, într-o reeditare a finalei de la EURO 2020, câştigată de Squadra Azzurra la loviturile de departajare.

Echipa lui Gareth Southgate s-a impus cu 3-1, graţie dublei lui Harry Kane şi a golului marcat de Marcus Rashford. Jude Bellingham, starul lui Real Madrid, a contribuit la două dintre golurile englezilor.

Echipa naţională a Angliei a obţinut calificarea la Campionatul European de vara viitoare din Germania. Jucătorii lui Gareth Southgate au răzbunat finala pierdută chiar pe Wembley în faţa Italiei la EURO 2020. Cu peste 83.000 de spectatori în tribune, englezii s-au impus cu 3-1.

Italienii au deschis scorul în minutul 15, prin Scamacca, dar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 32. Jude Bellingham a obţinut o lovitură de la 11 metri, transformată de Harry Kane.

Starul lui Real Madrid a ieşit la rampă şi după pauză. Bellingham a pasat decisiv la golul lui Marcus Rashford din minutul 57, după un contraatac superb. În minutul 77, Harry Kane a realizat dubla.

Graţie acestei victorii, Anglia a ajuns la 16 puncte în Grupa C şi şi-a asigurat calificarea la turneul final. Oamenii lui Southgate erau siguri de calificare şi cu un egal. De partea cealaltă, Italia a căzut pe locul 3, având 10 puncte, în timp ce Ucraina, care are un meci în plus disputat, a urcat pe 2, cu 13 puncte, după victoria cu 3-1 din Malta.

Statistici impresionante pentru Harry Kane şi Jude Bellingham

Harry Kane, autorul unei duble în meciul cu Italia, a fost implicat direct în 32 de goluri în ultimele 30 de meciuri în tricoul Angliei. El a marcat de 26 de ori şi a oferit 6 pase decisive în această perioadă. Mai mult, în ultimele 10 meciuri, el a marcat sau a pasat decisiv în fiecare meci.

Jude Bellingham a făcut şi el un meci mare împotriva Italiei. Starul lui Real Madrid a obţinut un penalty şi a oferit o pasă de gol. Mai mult, el a atins mingea de 60 de ori, a avut un procentaj de 88% al paselor, a câştigat 8 dueluri şi a reuşit 3 intercepţii, fiind unul dintre cei mai buni jucători de pe teren alături de Harry Kane.

Deja calificată, Anglia va juca următorul meci pe teren propriu, cu Malta, după care va încheia campania în Macedonia de Nord. De partea cealaltă, Italia luptă în continuare pentru calificare. Campioana Europei va primi vizita Macedoniei de Nord, după care va juca în deplasare cu Ucraina.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11
23:12
„Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!”
11
23:12
Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!”
11
22:49
FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă
11
22:36
Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!”
11
22:23
Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus
11
22:15
Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie”
11
22:00
FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională