David Popovici a încheiat un an de vis! 14 medalii şi un record mondial doborât, la doar 18 ani

De Viviana Moraru
Publicat: 18.12.2022, 12:45
Actualizat: 18.12.2022, 19:06

David Popovici, aur la 200 de metri liber, la Sette Colli

David Popovici, pe podium / Profimediaimages

David Popovici a încheiat un an de vis, înotătorul român cucerind 14 medalii la competiţiile la care a participat în 2022. Totodată, sportivul român a doborât recordul mondial la proba de 100 de metri liber.

David Popovici a intrat în vacanţă, după participarea la Campionatele Mondial în bazin scurt, de la Melbourne. Înotătorul român a cucerit o medalie la competiţia din Australia, argintul în proba de 200 de metri liber, cursa fiind în exclusivitate pe Antena1 şi AntenaPLAY.

David Popovici a încheiat un an de vis! 14 medalii şi un record mondial colosal

David Popovici a înotat magistral, în ultima cursă a anului 2022. Românul a cucerit argintul în proba de 200 de m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt, înregistrând timpul de 1.40.79.

Vezi mai jos cursa de 200 m liber, de la Campionatele Mondiale în bazin scurt

David Popovici a avut un sezon de excepţie. Înotătorul român a cucerit 11 medalii de aur, la Campionatele Mondiale şi Europene la care a participat, şi alte 3 de argint. La acestea se mai adaugă şi recordul mondial doborât în proba de 100 de metri liber, la Campionatele Europene de seniori de la Roma.

David Popovici a scris istorie în acest an la probele de 100 şi 200 de metri liber. Campionul român a reuşit o „dublă” de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta, din vara trecută, acolo unde a cucerit cele mai strălucitoare medalii în probele de 100 şi 200 de metri liber.

Ulterior, şi la Campionatele Europene de seniori, desfăşurate la Roma, a câştigat ambele medalii, acolo reuşind să doboare şi recordul mondial la proba „regină”, de 100 de metri liber. Românul a înregistrat timpul de 46.86, întrecându-l pe barzilianul Cesar Cielo Filho.

David Popovici a participat şi la competiţiile pentru juniori, pentru că, în ciuda performanţelor extraordinare înregistrate la seniori, sportivul a împlinit 18 ani în luna septembrie. Înotătorul a cucerit medalii de aur şi argint la Campionatul European de juniori, desfăşurat la Otopeni, şi la cel Mondial, desfăşurat în Peru.

Medaliile cucerite de David Popovici, în 2022

15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” 12:39 Ce a putut face miliardarul Ion Ţiriac pentru o vedetă uriaşă a României. Totul a ieşit la iveală abia acum 12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară 11:56 Primul jucător care va pleca de la Dinamo, la finalul sezonului! Kopic a renunţat la serviciile lui 11:34 Primele mutări făcute de Dan Şucu la Rapid! Cine va fi noul director sportiv al echipei! Daniel Niculae, OUT 11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” Vezi toate știrile