David Popovici, al patrulea aur la Campionatele Europene de juniori de la Otopeni! Cursă senzațională la 100 de metri liber

Antena Sport Publicat: 10 iulie 2022, 17:35

David Popovici se întoarce în România

David Popovici este dublu campion mondial/ Profimediaimages

• David Popovici luptă pentru a 4-a medalie de aur la Campionatele Europene de juniori
  • Vlad Stancu, în finală la 400m liber

David Popovici a câștigat medalia de aur în cadrul probei de 100 de metri liber, la Campionatele Europene de juniori de la Otopeni.

47.69 a fost timpul lui David Popovici. Este a patra medalie de aur pentru puștiul de 17 ani la Otopeni. Pe locul al doilea a terminat britanicul Jacob Whittle, cu 48.65, iar podiumul a fost completat de cipriotul Nikolas Antoniou, cu 49.67.

Sursa: TVR

Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.

Pentru România au mai obţinut medalii Vlad Stancu – aur la 1500 m liber şi argint la 800 m liber şi Bianca Costea – argint la 50 m liber.

Știrea inițială

David Popovici și Vlad Stancu intră din nou în bazin la Campionatele Europene de juniori

Popovici este pregătit pentru o nouă cursă memorabilă. Noul „rege” al natației mondiale va participa astăzi în finala probei de 100 metri liber.

Până acum, David Popovici a cucerit 3 medalii de aur la Europenele de juniori din acest an. Sportivul de 17 ani s-a impus la 200 metri liber, ștafetă masculină 4×100, alături de Vlad Ştefan Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, și la 50 metri liber.

Tot astăzi, de la ora 18:38, Vlad Stancu va concura pentru cea de-a 3-a medalie obținută la competiția de la Otopeni. Înotătorul de la CSA Steaua luptă pentru aur la proba de 400 metri liber.

Campion european la 1.500 m liber şi vicecampion european la 800 m liber, Stancu s-a calificat cu al patrulea timp, de 3min54sec96/100. Sportivul român a fost depășit de Batuhan Filiz (3min53sec15/100), Daniel Meszaros (3min54sec03/100) şi Krzysztof Chmielewski (3min54sec58/100).

Alţi trei sportivi români care au luat startul, Ştefan-Andrei Vasilescu (4min06sec33/100), Vlad Ştefan Mihalache (4min06sec86/100) şi Nandor Nagy (4min07sec62/100) nu s-au calificat în finală, ocupând locurile 40, 41 respectiv 46 în serii.

Rebecca Aimee Diaconescu nu a mai luat startul în seriile de la 400 m liber fete, în timp ce ştafeta feminină de 4×100 m mixt va fi rezerva a doua în finala de la ora 18:47. România, în componenţă cu Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv şi Irina-Ana Preda, a obţinut în serii al zecelea timp cu 4min17sec58/100, în timp ce Franţa a obţinut cel mai bun rezultat cu 4min09sec79/100.

Delegaţia României a câştigat până acum 7 medalii la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.

David Popovici, prima reacţie după calificarea în finala la 100 de metri liber la Campionatele Europene

Vom vedea mâine, mai e o zi. A fost un tur de forţă, încă e. Îmi place foarte mult, dar aş minţi dacă aş spune că nu e obositor. Cred că tot la 200 de metri îmi place mai mult, dar cu asemenea susţinere şi tribună cred că cu cât e o probă mai scurtă, cu atât e mai interesant şi pentru noi şi pentru spectatori.

Am rămas să îl susţin (n.r. pe Patrick-Sebastian Dinu, cel care a ratat calificarea în finală), îmi place foarte mult să urmăresc proba din ipostaza de spectator şi îmi pare rău că nu s-a calificat, dar mai are o mulţime de ocazii. Dacă eu mai am 1000 de ocazii, el mai are mult mai multe decât mine”, a declarat David Popovici.

David Popovici mai are un vis, să vadă nataţia sportul numărul 1 din România.

(Reporter: De unde au apărut atât de mulţi copii fabuloşi?) Nu ştiu, clar e rodul unei munci de calitate şi sper să vedem în acest sport, în nataţie, un nou val, dacă nu a început deja. Eu cred şi aş îndrăzni să spun că a venit un nou val.

Cred că este posibil (n.r. să fie sportul numărul 1 în România). Eu cu siguranţă îmi fac partea, muncesc cât de mult pot la asta, e unul dintre visurile mele şi mi-ar plăcea foarte mult să văd acest sport, nataţia, ca pe un sport respectat şi făcut la noi în ţară. În primul rând mi-ar plăcea ca sportul să fie o prioritate naţională”, a mai spus David Popovici.

Popovici e dublu-campion mondial la 100 de metri liber și 200 de metri liber, performanță reușită la Mondialul de Natație de la Budapesta, în iunie.

La Jocurile Olimpice 2020, David Popovici a terminat pe locul 7 la 100 de metri liber si locul 4 la 200 de metri liber.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

Câți bani va primi David Popovici de la MTS după ce a câștigat 5 medalii la Europenele de juniori