US Open 2021 | Emma Răducanu are lumea la picioare, după victoria uluitoare cu Leylah Fernandez! A câștigat US Open fără set pierdut, deși a jucat 10 meciuri până la trofeu. Salt URIAȘ în clasament

De Antena Sport
Publicat: 12.09.2021, 1:41
Actualizat: 12.09.2021, 8:25

Emma Răducanu a câștigat US Open 2021

Emma Răducanu a rescris istoria tenisului feminin! Sportiva cu origini în România a triumfat la US Open 2021, după ce a învins-o în finală pe Leylah Fernandez, scor 6-4, 6-3. Britanica a reușit să câștige turneul fără set pierdut.

Performanța reușită de Emma Răducanu este cu atât mai mare, cu cât este prima sportivă venită din calificări care câștigă un turneu de Grand Slam. Emma a jucat numai puțin de 10 meciuri până să pună mâna pe trofeu. Emma Răducanu nu a pierdut niciun set și, mai mult, nu a ajuns niciodată la tie-break.

Emma Răducanu a scris istorie la US Open 2021

Emma Răducanu a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA. Sportiva cu origini în România a urcat 127 de locuri, ajungând până pe poziția 23, WTA. Aceasta a avut un traseu fabulos spre victoria istorică.

Calificări:

Tabloul principal:

Emma Răducanu e pur şi simplu fabuloasă. Sportiva cu origini în România a scris istorie la US Open: este prima jucătoare din istorie care câştigă trofeul fără set pierdut pe parcursul competiţiei! Sportiva cu tată român a învins-o în marea finală pe Leylah Fernandez, din Canada. Emma şi-a spulberat adversara, scor 6-4, 6-3.

Jucătoarea de tenis din Marea Britanie nu a pierdut vreun set în cele zece meciuri jucate până acum, la US Open, incluzând aici și calificările!

9:33 Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: „Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă” 9:07 EXCLUSIVDenis Alibec, avertizat de Victor Piţurcă, înainte de revenirea la FCSB: „Va păți exact ca data trecută. De asta să fie convins 8:55 Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins 8:30 Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată meci profesionist 8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante