Închide meniul

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Revenire spectaculoasă a româncei la Cluj

Alex Masgras Publicat: 19 octombrie 2023, 23:10

Comentarii
Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Revenire spectaculoasă a româncei la Cluj

Ana Bogdan, la Transylvania Open / Profimedia

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Favorita numărul 5 a turneului de la Cluj-Napoca merge mai departe după victoria cu Nikola Bartunkova, numărul 289 WTA, scor 4-6, 7-6(5), 7-5, după un meci maraton, de 3 ore şi 15 minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru un loc în semifinale, Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova, a patra favorită a turneului, cea care a învins-o în optimi pe românca Miriam Bulgaru.

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open!

Jucătoarea din Sinaia a pierdut primul set cu 6-4, set în care cele două jucătoare au cedat împreună de cinci ori pe propriul serviciu.

Ana Bogdan a reuşit însă să rămână montată în setul al doilea. A reuşit primul break al setului secund, recuperat imediat de jucătoarea din Cehia. Manşa secundă s-a decis în cele din urmă la tie-break, acolo unde românca s-a impus cu 7-5.

În decisiv, Ana Bogdan a început cu un nou break, dar Bartunkova a reuşit să restabilească echilibrul în set. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi la 4-3, când Ana Bogdan servea, dar momentul care a decis partida a avut loc la 5-5. Românca a făcut al treilea break, după care a reuşit să îşi facă serviciul şi să obţină calificarea în sferturi, după un meci maraton, de 3 ore şi 15 minute.

Reclamă
Reclamă

În sferturile de finală, Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova. Jucătoarea din Spania, a patra favorită a turneului, a trecut de Miriam Bulgaru, scor 3-6, 7-6(8), 6-0.

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open!

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Românca de pe locul 188 WTA a învins-o în optimi pe Anna Bondar din Ungaria, locul 116 WTA. Ruse s-a impus cu 7-6(4), 6-2, după o oră şi 51 de minute de joc.

După victoria din turul inaugural cu Alycia Parks, favorita numărul 2 al turneului de la Cluj-Napoca, Gabriela Ruse a făcut un nou meci foarte bun şi în optimile de finală cu Anna Bondar.

Reclamă

Jucătoarea din Ungaria a început foarte bine meciul şi s-a distanţat rapid la 3-0, având un avans de două de break-uri. Ruse a recuperat imediat un break, după care a restabilit egalitatea la 4-4. După ce a salvat două mingi de break la 5-5, setul a ajuns la tie-break. Acolo, românca a reuşit să se impună cu 7-4, după ce a făcut două minibreak-uri.

În setul al doilea, Ruse a făcut break-ul la 2-2, după care a reuşit să salveze trei mingi de break. Un game mai târziu, Ruse a reuşit un nou break, după care a închis setul la 6-2 şi a obţinut calificarea în sferturile de finală.

Acesta este cel mai bun parcurs al româncei de la Transylvania Open. În 2021, la ediţia inaugurală, a fost eliminată încă din primul tur, după care s-a oprit în 2022 în optimile de finală.

Pentru un loc în semifinale, Gabriela Ruse o va întâlni pe Emiliana Arango, locul 118 WTA. Jucătoarea din Columbia a trecut în optimi de Jil Teichmann, locul 142 WTA, scor 6-3, 6-4. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre Ruse şi Arango.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42
PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
23:25
Daniel Niculae, reacție după debutul lui Dorinel Munteanu la Hermannstadt: „Sunt supărat”
23:21
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
22:46
Primul lucru remarcat de Cristi Chivu, după ce Inter a urcat pe primul loc în Serie A: “Cu asta vreau să încep”
22:39
Ștefan Baiaram, obiectiv măreț după Hermannstadt – Craiova 0-2: „După mă pot gândi și la alte lucruri”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 3 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 4 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 5 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 6 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect”
Citește și