Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Revenire spectaculoasă a româncei la Cluj

De Alex Masgras
Publicat: 19.10.2023, 23:10

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open

Ana Bogdan, la Transylvania Open / Profimedia

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Favorita numărul 5 a turneului de la Cluj-Napoca merge mai departe după victoria cu Nikola Bartunkova, numărul 289 WTA, scor 4-6, 7-6(5), 7-5, după un meci maraton, de 3 ore şi 15 minute.

Pentru un loc în semifinale, Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova, a patra favorită a turneului, cea care a învins-o în optimi pe românca Miriam Bulgaru.

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open!

Jucătoarea din Sinaia a pierdut primul set cu 6-4, set în care cele două jucătoare au cedat împreună de cinci ori pe propriul serviciu.

Ana Bogdan a reuşit însă să rămână montată în setul al doilea. A reuşit primul break al setului secund, recuperat imediat de jucătoarea din Cehia. Manşa secundă s-a decis în cele din urmă la tie-break, acolo unde românca s-a impus cu 7-5.

În decisiv, Ana Bogdan a început cu un nou break, dar Bartunkova a reuşit să restabilească echilibrul în set. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi la 4-3, când Ana Bogdan servea, dar momentul care a decis partida a avut loc la 5-5. Românca a făcut al treilea break, după care a reuşit să îşi facă serviciul şi să obţină calificarea în sferturi, după un meci maraton, de 3 ore şi 15 minute.

În sferturile de finală, Ana Bogdan o va întâlni pe Rebeka Masarova. Jucătoarea din Spania, a patra favorită a turneului, a trecut de Miriam Bulgaru, scor 3-6, 7-6(8), 6-0.

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open!

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală de la Transylvania Open! Românca de pe locul 188 WTA a învins-o în optimi pe Anna Bondar din Ungaria, locul 116 WTA. Ruse s-a impus cu 7-6(4), 6-2, după o oră şi 51 de minute de joc.

După victoria din turul inaugural cu Alycia Parks, favorita numărul 2 al turneului de la Cluj-Napoca, Gabriela Ruse a făcut un nou meci foarte bun şi în optimile de finală cu Anna Bondar.

Jucătoarea din Ungaria a început foarte bine meciul şi s-a distanţat rapid la 3-0, având un avans de două de break-uri. Ruse a recuperat imediat un break, după care a restabilit egalitatea la 4-4. După ce a salvat două mingi de break la 5-5, setul a ajuns la tie-break. Acolo, românca a reuşit să se impună cu 7-4, după ce a făcut două minibreak-uri.

În setul al doilea, Ruse a făcut break-ul la 2-2, după care a reuşit să salveze trei mingi de break. Un game mai târziu, Ruse a reuşit un nou break, după care a închis setul la 6-2 şi a obţinut calificarea în sferturile de finală.

Acesta este cel mai bun parcurs al româncei de la Transylvania Open. În 2021, la ediţia inaugurală, a fost eliminată încă din primul tur, după care s-a oprit în 2022 în optimile de finală.

Pentru un loc în semifinale, Gabriela Ruse o va întâlni pe Emiliana Arango, locul 118 WTA. Jucătoarea din Columbia a trecut în optimi de Jil Teichmann, locul 142 WTA, scor 6-3, 6-4. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre Ruse şi Arango.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

20
23:01
Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final
20
22:42
Ce a spus Dennis Politic despre un transfer de la Dinamo, după „dubla” de senzaţie cu Csikszereda!
20
22:35
Patronul lui PAOK, mesaj emoţionant pentru Răzvan Lucescu. Urare specială şi pentru Mircea Lucescu: „Să mai trăiască 100 de ani!”
20
21:53
FotoDinamo – Csikszereda 2-0. „Dublă” Dennis Politic! „Câinii” au luat o opţiune serioasă pentru rămânerea în Liga 1
20
21:52
FCSB şi-a mai aflat o posibilă adversară din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Cum arată lista actualizată
20
21:51
Dennis Politic, „dublă” pentru Dinamo în turul barajului cu Csikszereda! Meci de senzaţie făcut de atacantul „câinilor”