Simona Halep, start fabulos de meci la revenirea pe teren! Şi-a „distrus” adversara. Statisticile care spun totul despre „Simo”

De Alex Masgras
Publicat: 19.03.2024, 23:09

Simona Halep, start fabulos de meci la revenirea pe teren

Simona Halep, la Miami / Profimedia

Simona Halep, start fabulos de meci la revenirea pe teren. Fostul număr 1 WTA joacă în primul tur de la Miami contra Paulei Badosa, locul 80 WTA. După un an și jumătate de la ultimul meci disputat, Halep face o partidă mare în Florida.

Românca face să pară că nu a lipsit deloc din circuit, după un prim set extraordinar cu Badosa. Ea a avut nevoie de 38 de minute pentru a-și trece în cont primul set.

Sub privirile lui Stefanos Tsitsipas, iubitul Paulei Badosa, Simona Halep a defilat în primul set de la Miami. Jucătoarea din Spania a început cu un game alb partida, dar Halep a demonstrat din nou că este o mare campioană și a avut o reacție pe cinste.

Ea a reușit două break-uri și a câștigat patru game-uri la rând în debutul partidei. De asemenea, ea a reușit și câteva lovituri marcă înregistrată, reamintind de perioada în care se afla în topul tenisului mondial.

Game-ul decisiv al primului set a avut loc la 4-1, atunci când Simona a salvat nu mai puțin 5 mingi de break. În cele din urmă, ea a câștigat setul cu 6-1, după ce a închis prima manșă cu o lovitură superbă.

În primul set, Paula Badosa a avut 23 de erori neforțate, în timp ce Simona Halep a fost mult mai sigură pe ea, cu 9 erori neforțate.

Reacția Simonei Halep, în momentul în care a intrat pe teren după 568 de zile

Simona Halep a intrat pe terenul 1 de la Miami în uralele publicului, asta după ce a fost nevoită să aștepte ore bune, după ce pe arena turneului de la Miami s-au disputat alte trei partide înaintea duelului său cu Paula Badosa. (VEZI AICI IMAGINI CU FOSTUL NUMĂR 1 MONDIAL LA REVENIREA PE TEREN)

Halep este susținută de zeci de români în tribunele arenei de la Miami care flutură „tricolorul”. Ea a intrat pe teren în uralele spectatorilor, care strigau „Simona, Simona!”. De asemenea, s-a putut observa un zâmbet larg pe chipul dublei câștigătoare de Grand Slam în momentul în care a ieșit de la vestiare.

Meciul ei de revenire are loc tot în Statele Unite ale Americii, țară în care a jucat și ultimul meci înainte de suspendare. Simona Halep pierdea în primul tur la US Open 2022 în fața Dariei Snigur din Ucraina.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției