„Este ceva incredibil!”. Marius Șumudică a șters pe jos cu naționala României U21: „Ne aparam ca la handbal”

Publicat: 24.06.2023, 22:41

Este ceva incredibil!. Marius Șumudică a șters pe jos cu naționala României U21

"Este ceva incredibil!". Marius Șumudică a șters pe jos cu naționala României U21

România U21 - Ucraina U21 / ProfiMedia

„Este ceva incredibil!”. Marius Șumudică a șters pe jos cu naționala României U21. Naționala de tineret a pierdut și a doua partidă de la Campionatul European U21, organizat de România și Georgia.

După înfrângerea din meciul de debut în fața Spaniei, scor 0-3, echipa lui Emil Săndoi a pierdut și duelul cu Ucraina, scor 0-1. Ucraina a obținut cele trei puncte pe finalul meciului, atunci când Dican a trimis balonul în propria poartă.

La finalul partidei de pe stadionul Steaua, Marius Șumudică a criticat modul în care tricolorii mici s-au prezentat la acest turneu final. Șumudică l-a lăudat pe Târnovanu, cel care a salvat în mai multe rânduri naționala de tineret prin intervențiile sale, dar nu a înțeles de ce echipa noastră a fost dominată în fața propriilor suporteri de Ucraina:

„Sunt multe aspecte de discutat. Este dezastruos… Având în vedere că organizăm această grupă, jucăm în fața propriilor suporteri și nu avem valoarea să dominăm adversarul.

Începem jocul de o manieră și-l încheiem apărându-ne ca la handbal. Ucraina a făcut 715 pase, iar tu faci 249. E ceva incredibil.

Nu înțeleg cum să te aperi când te ajuta doar victoria. Am plâns după Screciu, a venit Screciu. Am plâns după Târnovanu, jos pălăria în fața acestui băiat, a avut cinci intervenții extraordinare. Trebuie să lucrăm la posesie.

Ucraina ne-a dominat fizic. Din punct de vedere al posesiei, am văzut fundașii lor centrali cu 10 metri în terenul nostru. Asta înseamnă personalitate.

Nu pot să-mi explic de ce am încheiat meciul cu trei mijlocași defensivi, i-am invitat tot timpul să vină peste noi”, a declarat Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.

Vladimir Screciu: „Era bine dacă era VAR și acum”

Screciu a vorbit și despre faza din minutul 17, atunci când Markovic și portarul Ucrainei s-au ciocnit în careu. Jucătorii României au cerut lovitură de la 11 metri, fără succes. La Campionatul European U21, UEFA a decis să introducă sistemul VAR abia din faza sferturilor de finală:

„Eu eram în spatele lui Jovan (n.r. la faza din minutul 17) și am văzut cum portarul l-a lovit în gleznă, chiar nu mă așteptam să nu fie penalty. Nu aveam niciun dubiu că nu va fi.

Cred că au mai fost faze dubioase la acest turneu, era bine dacă era VAR și acum, nu doar din sferturi încolo. Nu am putut valorifica ocaziile, din păcate”, a mai spus Vladimir Screciu.

România mai are șanse teoretice de calificare în sferturile de finală ale Campionatului European U21. Echipa lui Emil Săndoi trebuie învingă Croația în ultimul meci din grupă, dar are nevoie de ajutor și din partea celorlalte echipe. Mai întâi, Croația trebuie să o învingă pe Spania astăzi și este nevoie și de o victorie a Ucrainei în ultima etapă, contra spaniolilor. În cazul în care se va întâmpla acest lucru, departajarea dintre România, Spania și Croația se va face la golaveraj, dar înfrângerea din prima etapă a tricolorilor la scor de neprezentare nu ne oferă prea multe speranțe.

România U21 mai are un meci de disputat în faza grupelor. Tricolorii mici vor juca marți seară, pe stadionul Steaua, contra naționalei Croației. În această seară, de la ora 21:45, se mai joacă în Grupa B partida dintre Spania U21 și Croația U21, în Giulești.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta