Mihai Stoica nu s-a abţinut nici în timpul meciului Villarreal – Liverpool 2-3: „Ăla i-a spus mulţumesc, el a răspuns numai bine!” Ironii după cea mai controversată fază a meciului

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 4.05.2022, 0:24

Mihai Stoica, în timpul unui meci disputat de FCSB

Mihai Stoica, FCSB

Mihai Stoica, în timpul unui meci disputat de FCSB / Profimediaimages

Mihai Stoica, potop de ironii în timpul meciului Villarreal – Liverpool 2-3. Echipa lui Unai Emery a sperat într-o minune în prima repriză a returului cu Liverpool, când a condus cu 2-0. Cu câteva minute înainte să marcheze al doilea gol, Villarreal a cerut penalty.

Jucătorii lui Unai Emery a cerut penalty în minutul 37, la un duel dintre Giovanni Lo Celso și Alisson. Jucătorul lui Villarreal a scăpat singur cu portarul lui Liverpool și s-a prăbușit după intervenția brazilianului. Arbitrul nu a acordat lovitura de pedeapsă cerută, motiv pentru care Mihai Stoica a lansat un val de ironii.

Mihai Stoica, potop de ironii în timpul meciului dintre Villarreal şi Liverpool

Managerul general al FCSB e de părere că Villarreal trebuie să primească un penalty la faza din minutul 37”Penalty gigantic!”, a fost un prim mesaj ironic postat de Mihai Stoica. După aceea, Mihai Stoica a venit cu o completare la fel de ironică.

”Ăla de la VAR (n.r – Van Boekel) l-a întrebat dacă a văzut contactul, el a zis că da, ăla i-a spus mulțumesc, el a răspuns numai bine”, a mai postat managerul general al FCSB.

Mihai Stoica a râs şi de Rulli, după ce a primit 3 goluri

Nici portarul celor de la Villarreal nu a scăpat de ironiile lui Mihai Stoica. Portarul spaniolilor a fost taxat pentru modul în care a încasat golurile. Sadio Mane a marcat golul al treilea pentru Liverpool în minutul 74, după o ieșire hazardată a portarului Geronimo Rulli. Senegalezul a ajuns la 24 de reușite în UEFA Champions League de-a lungul carierei, dintre care 15 au venit în fazele eliminatorii.

Pe al 3-lea nu l-a mai luat printre craci. Doar a dat pe lângă ea”, a fost un alt comentariu al lui Mihai Stoica. În ciuda insistențelor jucătorilor lui Unai Emery, arbitrul olandez Danny Makkelie nu a dictat penalty. Nici cei din camera VAR nu au sesizat nimic.

Liverpool, prima finalistă a UEFA Champions League

Condusă cu 0-2 la pauză, echipa lui Jurgen Klopp a întors meciul după pauză, în doar 12 minute, și s-a calificat în finala UEFA Champions League. Rezerva Luis Diaz a făcut un meci fabulos. După 3-2 cu Villarreal, Liverpool a ajuns la 139 de goluri marcate în actualul sezon, în toate competițiile. Niciodată în istoria clubului n-au mai ajuns cormoranii la o asemenea bornă.

Liverpool e angrenată și în lupta la titlu în Premier League, fiind la un singur punct în spatele liderului Manchester City. Echipa de pe Anfield e calificată deja și în finala Cupei Angliei și a câștigat deja Cupa Ligii Angliei.

După calificarea lui Liverpool în finala UEFA Champions League, Jurgen Klopp a stabilit un record unic în istoria fotbalului britanic. Germanul e primul antrenor care își califică echipa în toate finalele din competițiile în care este angrenată (Champions League, FA Cup și Cupa Ligii Angliei).

De asemenea, pentru Klopp este a patra prezență în finala Ligii Campionilor, egalându-i pe legendarii Marcello Lippi, Sir Alex Ferguson și Carlo Ancelotti.

Liverpool a câştigat de şase ori Liga Campionilor, în 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 şi 2019 şi a pierdut finalele din 1985, 2007 şi 2018.

Ce crezi că va face FCSB cu PAOK, după ce a învins-o pe Sepsi?

14:17

Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a ăprăbuşit echipa din Bănie

13:56

Bernadette Szocs / Ovidiu Ionescu – Jian Zeng / Izaac Quek LIVE VIDEO (15:55) în AntenaPLAY, în turul 2 la China Smash 2024

13:36

Carlos Alcaraz, calificare fără emoţii în finala de la Beijing! Bornă impresionantă a spaniolului după victoria cu Medvedev

13:22

Neamţul Sascha Stegemann va arbitra PAOK Salonic – FCSB

13:00

LIVE VIDEOLIGA CAMPIONILOR ASIEI | Kawasaki – Gwangju se joacă ACUM în AntenaPLAY. Al Gharafa – Al Ain LIVE VIDEO (21:00, AntenaPLAY)