Mircea Lucescu răsuflă uşurat, după calificarea lui Dinamo Kiev în play-off-ul Conference League: „Vom juca tot în Giuleşti!”

Publicat: 17.08.2023, 23:22

Mircea Lucescu a avut o primă reacţie după ce a anunţat în Ucraina că se retrage din fotbal.

Mircea Lucescu / Profimedia

Mircea Lucescu răsuflă uşurat, după ce Dinamo Kiev s-a calificat în play-off-ul Conference League. Antrenorul român s-a declarat mulţumit după ce echipa sa a învins-o pe Aris Salonic pe stadionul din Giuleşti.

Dinamo Kiev şi Aris Salonic se aflau la egalitate, la general, scor 2-2, după cele două partide disputate. Astfel, meciul s-a decis la penalty-uri, acolo unde trupa lui Mircea Lucescu s-a impus cu scorul de 6-5.

Mircea Lucescu răsuflă uşurat după ce Dinamo Kiev s-a calificat dramatic în play-off-ul Conference League

Mircea Lucescu a dezvăluit că echipei sale i-au lipsit suporterii, având că meciurile din Ucraina se dispută cu tribunele goale, ţinând cont de situaţia tensionată din ţară.

De asemenea, tehnicianul român a dezvăluit că duelul cu Beşiktaş, din play-off-ul Conference League, se va disputa tot pe arena din Giuleşti,

„Sunt fericit și după jocul de aici, dar și după scandările suporterilor.

Un meci foarte dificil, campionatul Greciei devine un campionat greu pentru că încep să folosească mulți străini. Noi am jucat cu 5-6 jucători de 20 de ani, iar din entuziasm și dorință am câștigat.

Un meci greu de tot, dar importantă este calificarea. Satisfacția pe care am trăit-o astăzi nu am mai trăit-o demult. Sfârșitul meciului a fost excelent.

Se va juca tot aici, am început aici, tot aici continuăm. Suporterii au fost prezenți, iar cu Beșiktaș ne așteaptă un meci greu. Sunt convins că jumătate de stadion va fi umplut de suporterii lui Beșiktaș, mai ales că este foarte aproape de ei.

Cea mai fericită e Neli, mama lui Răzvan și soția mea (n.r. despre calificarea lui Răzvan Lucescu alături de Paok)”, a declarat Mircea Lucescu, pentru digisport.ro.

Dinamo Kiev a învins-o dramatic pe Aris Salonic

Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins la loviturile de departajare, la Bucureşti, scor 2-1 şi 6-5, echipa greacă Aris Salonic, în manşa secundă a turului al treilea preliminar din Conference League. Dinamo Kiev s-a calificat în play-off.

Neven Djurasek a deschis scorul în Giuleşti, pentru Aris Salonic, în minutul 39, iar fornaţia ucraineană a reuşit să egaleze pe final de repriză, în minutul 45, la golul lui Nazar Voloshyn.

Echipa lui Mircea Lucescu nu a renunţat la ideea de a înscrie golul victoriei, iar Oleksandr Karavaev, introdus în minutul 72, a marcat pentru 2-1 în minutul 85 şi partida din Giuleşti a intrat în prelungiri, pentru că în meciul tur Aris câştigase cu scorul de 1-0.

În minutul 106 croatul Pavicic, de la Aris, a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, golurile nu au venit şi s-a ajuns la loviturile de departajare. Dinamo Kiev a deschis seria cu gol, Menendez (Aris) a fost primul jucător care a ratat – Buschan apărând şutul spaniolului. Samba Diallo a făcut 3-1 pentru Dinamo Kiev după care Rupp a marcat pentru Aris. Choutesiotis a apărat şutul jamaicanului Parris (Dinamo Kiev), Franco Ferrari a adus egalitatea, 3-3, dar Benito i-a adus din nou în avantaj pe ucraineni, iar Christodoulopoulos a făcut 4-4.

Diachuk şi Zamora au marcat în prima serie KO, apoi Dobinchok a înscris şi Odubajo a trimis peste poartă, semnând calificarea lui Dinamo Kiev.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

14:22 Thomas Tuchel pleacă de la Bayern Munchen: „Este evident greu”. Anunţul antrenorului german 14:21 „A semnat!” Marius Şumudică a anunţat transferul stelar al lui Denis Drăguş: „L-au cumpărat cu 2 milioane de euro” 14:19 Detalii de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB. Răsturnare totală de situație după declarațiile lui Gigi Becali 14:02 Selecționerul Ucrainei a anunțat lotul cu o lună înainte de EURO! Surprizele pregătite de prima adversară a României 13:25 Botoșani – Mioveni LIVE TEXT (20:00). Duel „încins” pentru Liga 1! Echipele probabile pentru meciul de baraj 13:21 Xavi, la un pas să fie demis de Barcelona! Anunţ-şoc făcut de presa din Spania. Ruptură totală cu Joan Laporta 13:12 „Haos! Trebuie educați” Giani Kiriță a răbufnit după ce suporterii lui Dinamo s-au bucurat pentru calificarea la baraj 13:12 FotoSimona Halep a luat o nouă hotărâre radicală şi vinde tot ce are în România! Tocmai a încasat milioane de euro 13:11 FRF a pus în vânzare biletele pentru ultimele teste înainte de EURO 2024! România – Liechtenstein va fi în direct pe Antena 1 12:56 Schimbare uriașă împotriva rasismului din fotbal! Abuzurile pot fi acum reclamate de jucători printr-un mod inedit. Anunțul FIFA Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta