Închide meniul

Lazio, victorie fără emoții în Serie A înaintea returului cu CFR Cluj! Ciro Immobile a marcat o dublă superbă. Avertisment pentru ardeleni

Cosmin Cioboată Publicat: 19 februarie 2023, 19:02

Comentarii
Lazio, victorie fără emoții în Serie A înaintea returului cu CFR Cluj! Ciro Immobile a marcat o dublă superbă. Avertisment pentru ardeleni

Lazio a învins Salernitana, scor 2-0, în Serie A / Profimedia

Lazio a obținut o victorie fără emoții în Serie A, cu 4 zile înaintea returului cu CFR Cluj, din play-off-ul UEFA Conference League. Formația lui Maurizio Sarri a trecut de Salernitana, scor 2-0, în etapa a 23-a din campionatul Italiei. Ciro Immobile a strălucit din nou și a marcat o dublă superbă, cu care Lazio și-a asigurat cele 3 puncte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lazio a urcat cel puțin temporar pe locul 4 în Serie A și are un moral excelent, înaintea manșei retur din Gruia. În tur, trupa din Roma s-a impus cu 1-0 în fața CFR-ului, grație golului înscris de același Immobile.

Lazio, victorie fără emoții în Serie A înaintea returului cu CFR Cluj!

Meciul CFR Cluj – Lazio, din Conference League, se va disputa joi seară, de la ora 19:45, și va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Lazio a avut parte de un meci liniștit pe terenul celor de la Salernitana. Ciro Immobile a deschis scorul în minutul 60. Atacantul lui Maurizio Sarri a reluat în plasă din fața porții, după pasa ideală oferită de Marusic.

Immobile a ieșit din nou la rampă, în minutul 69. Vârful lui Lazio a căzut în careu după ieșirea hazardată a portarului de la Salernitana. Arbitrul central a dictat lovitură de la 11 metri.

Reclamă
Reclamă

Ciro Immobile și-a asumat responsabilitatea și a marcat cu un șut în stânga goalkeeper-ului gazdelor.

Lazio putea face 3-0 pe tabelă în minutul 89, dar Luis Alberto a ratat un penalty.

Lazio se află pe locul 4 în Serie A, cu 42 de puncte acumulate. Echipa lui Sarri este la o diferență uriașă, de 20 de puncte, în spatele liderului Napoli, cu 15 meciuri rămase de disputat.

Reclamă

Ce le-a transmis Dan Petrescu jucătorilor după eșecul cu Lazio: „Nu înțeleg de unde sunt atâtea pretenții!”

Dan Petrescu a avut o ieșire nervoasă atunci când a fost întrebat ce le-a transmis jucătorilor după eșecul cu Lazio. Ardelenii au fost învinși în Conference League pe „Olimpico” din  Roma, scor 0-1, nereușind să pună în pericol poarta lazialilor.

Tehnicianul campioanei României a avut un răspuns categoric, scoțând în evidență diferența uriașă care există între fotbalul românesc și cel din Occident.

Dan Petrescu a precizat că nu avea de ce să-i certe pe fotbaliștii săi pentru că nu s-a putut face mai mult. În plus, „Bursucul” consideră că meciul de campionat cu FC Argeș este mult mai important decât returul cu Lazio.

„N-am avut nicio replică dură pentru jucători, n-am avut pe cine să critic, astă e nivelul, n-am ce să le reproşez, dacă au dat tot. N-avem timp să ne gândim la meciul acela. Nu înţeleg de unde sunt atâtea pretenţii, dacă reuşim joi să-i eliminăm va fi un miracol. Nimeni nu vede realitatea. Dacă cineva vorbeşte, e criticat.

Trebuie să ne gândim la meciul acesta, mai important de 10 ori decât meciul cu Lazio. E clar că performanţa de mâine nu va fi foarte bună, după un drum lung. Va fi important rezulatul. Trebuie să-i odihnim. Argeşul arată foarte bine, mi-au plăcut. Garita e în formă maximă”, a declarat Dan Petrescu, la conferința de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:18
LIVE VIDEOFinalele WTT Finals 2025 sunt azi, în AntenaPLAY. Wang Manyu – Kuai Man e acum
13:11
Hermannstadt – Universitatea Craiova LIVE TEXT (20:30). Debut “de foc” pentru Dorinel Munteanu
12:54
Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028
12:46
Dinamo Kiev s-a săturat de Vladislav Blănuță. Verdictul unui fost mare atacant rus: “Nu știe unde să-l trimită”
12:26
Gigi Becali şi-a pierdut răbdarea cu jucătorul de la FCSB: “E prima oară când spun asta”
11:52
“E negru, dar va ieși alb”. Scandal înainte de Cupa Africii. Antrenorul lui Ngezana, acuzat de rasism și sexism
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 4 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 5 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 6 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
Citește și